Webinar: KAJ SOVRAŽNI GOVOR JE in KAJ NI?

• Kdaj: torek, 6. april 2021, ob 16:00
  • Kje: On-line (MS Teams orodje)
  • Izvajalec: Zavod PIP
  • Univerza/fakulteta: Univerza v Mariboru

Karierni center UM v sodelovanju z Zavodom PIP in Ekonomsko-poslovno fakulteto UM organizira Webinar: KAJ SOVRAŽNI GOVOR JE in KAJ NI?

Skozi vprašanja in odgovore bomo poskusili razumeti kaj pravzaprav je sovražni govor. Odgovarjali bomo na naslednja vprašanja:

- Gre pri sovražnem govoru za taktiko, strategijo ali lobiranje? Kdo je nosilec?
- Kdo pridobi?
- Gre za nov tip ustvarjanja politike in družbe ali socialno in pravno deviacijo?
- Gre za antiestablišment? Zavračanje političnih/strankarskih elit in elitizma?
- Gre za procese družbene in politične radikalizacije? Gre za nov družbeni razvoj onkraj liberalne parlamentarne demokracije, ki temelji na človekovih pravicah?
- Je to pot v neliberalno demokracijo in nov tip družbe? Protofašizem? Fašizem?
- Je sovražni govor del krčenja prostora civilne družbe? Ali je njegova kvalitativna širitev v smeri svobode govora? Svoboda govora, ki zaničuje in/ali izloča dele prebivalstva ter zmanjšuje obseg človekovih in državljanskih pravic. Imamo preveč pravic?
- Je sovražni govor simptom in pojav spreminjanja družbe? Ali je simptom in pojav spreminjanja ustroja države?
- Gnev in jeza. Sta upravičena ali namišljena? Kaj tematizirata? Tematizirata družbene konflikte?
- Obstaja korelacija med pogostostjo sovražnega govora in dobro razvito ter avtonomno civilno družbo?
- Kako pristopiti in kako se soočiti s sovražnim govorom?

Pogledali bomo nekatera poročila znanih nevladnih organizacij kot so CIVICUS, Mirovni Inštitut, Danes je nov dan, The European Economic and Social Committee in nekaterih znanih in vplivnih osebnosti. Sociološko razlago in politično geografijo sovražnega govora.

Pogledali bomo praktične težave v digitalnem medijskem prostoru in kako prijaviti sovražni govor na družbenih omrežjih.

Soočili se bomo s družbeno ekonomski in kulturni dejavniki sovražnega govora, preverili statistične podatke. Navedli tipske retorične figure sovražnega govora in preverili ali velja teza, da sovražni govor vodi v sovražna dejanja in kaj o njem piše v slovenski zakonodaji.

Webinar bo izveden, v kolikor se prijavi vsaj 70 udeležencev. Vabljeni vsi, ki vas dogodek zanima!

Delavnica bo potekala na daljavo s pomočjo orodja MS Teams, zato vas prosimo, da si na vašo elektronsko napravo namestite ta program. Po namestitvi v zgornjem desnem kotu programa kliknite na "Pridružite se ekipi ali jo ustvarite" in v polje "Pridružite se ekipi s kodo" vnesite kodo: mhnqceo. V ekipo lahko vstopite s kodo, če imate digitalno identiteto UM. Če je nimate, vas dodamo mi in boste prejeli povabilo na mail, s katerim ste se prijavili. V primeru težav s pridružitvijo ekipi nas prosim kontaktirajte na karierni.center@um.si.

Lepo vabljeni!

Za ta dogodek se izdaja elektronska potrdila o udeležbi. Potrdilo boste prejeli na e-naslov, s katerim ste se prijavili na dogodek. Karierni center Univerze v Mariboru izdaja potrdila o udeležbi zgolj in samo tistim udeležencem, ki so se pravočasno (do roka prijave) prijavili na dogodek. Potrdila izdajamo zgolj za dogodke, ki so vezani na neposredno krepitev znanj in veščin s področja karierne orientacije, pri čemer za udeležbo na strokovnih ekskurzijah in predstavitvah delodajalcev ter raznih drugih dogodkih le-tega ne izdajamo. Prav tako ne izdajamo potrdil naknadno in ne tistim, ki se niso pravočasno prijavili na dogodek.