Za študente FF UM: Dobrodošli v naših šolah?

• Kdaj: četrtek, 4. maj 2023, ob 12:00
  • Kje: Filozofska fakulteta, Koroška cesta 160, 2000 Maribor; amfiteater
  • Izvajalec: asist. Lucija Dežan

Dogodek »Dobrodošli v naših šolah?« se bo osredotočil na predstavitev raziskovalnih izsledkov mednarodnega projekta MiCREATE (Priseljenski otroci in skupnosti v spreminjajoči se Evropi), katerega terensko delo se je v veliki meri odvijalo v mariborskih izobraževalnih institucijah.

Izvajalka delavnice bo udeležencem_kam predstavila osebne zgodbe priseljenih mladih, sistemske ukrepe na ravni izobraževalnih ter političnih institucij ter odnos šolske skupnosti (ravnateljev_ic, učiteljev_ic, strokovnih služb) do vključevanja priseljenih učencev_k.

Delavnica bo preko naslavljanja tem s področja sprejemanja drugačnosti, diskriminacije, integracije in inkluzije ter medkulturnega dialoga krepila kompetence prisotnih v smeri sprejemanja raznolikosti ter razumevanja medkulturnosti kot okrepitvenega dejavnika skupnosti.

Cilji dogodka so :

• ozavestiti pomen sprejemanja raznolikosti in razlik v naši skupnosti,
  • razpravljati o izzivih, težavah pa tudi priložnostih, s katerimi se srečujejo priseljeni mladi ob vključitvi v izobraževalne ustanove v Sloveniji,
  • seznaniti udeležence_ke z že obstoječimi dobrimi praksami in vključujočimi pristopi k integraciji priseljenih mladih v šolski sistem (in širšo družbo),
  • osvetliti pogoste kulturne dileme, s katerimi so soočeni priseljeni mladi ter
  • predstaviti nekatere uspešne zgodbe in tako prispevati k odpravi predsodkov in stereotipov o priseljencih_kah.

Dodatno bo delavnica spodbudila dialog v smeri sodelovanja za bolj vključujočo skupnost.

Več o izvajalki: Lucija Dežan je mlada raziskovalka na Inštitutu za družboslovne študije Znanstveno-raziskovalnega središča Koper ter asistentka in doktorska študentka na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. V času magistrskega študija sociologije in angleškega jezika ter književnosti je prejela štipendijo Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije, ki ji je omogočila znanstveno-raziskovalno delo na Univerzi Oklahoma (ZDA), kar je v velik meri doprineslo k odločitvi za raziskovalno kariero. V preteklih letih je z uporabo kvalitativnih in kvantitativnih metod proučevala integracijo priseljenih učenk in učencev v osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji.