Življenjepis - CV
Življenjepis ali Curriculum Vitae (CV) je obvezna priloga vsake prijave za zaposlitev. Curriculum Vitae (lat.) v prevodu pomeni zgodba mojega življenja. Vendar pa gre pri CV-ju predvsem za pregled vaše poslovne poti. Namen življenjepisa je sporočiti svoj potencial delodajalcu. Delodajalca zanimajo predvsem vaše pretekle delovne izkušnje in dosežki ter kako se le-ti ujemajo z njegovimi potrebami. Življenjepis je prva stvar, ki jo delodajalec pogleda pri iskanju primernega kandidata, saj je iz njega razvidno, ali oseba sploh izpolnjuje razpisne pogoje in kako se po delovnih izkušnjah razlikuje od drugih kandidatov. Cilj življenjepisa je pritegniti pozornost delodajalca. Priporočamo, da življenjepis ne obsega več kot 2 strani.
Značilnosti dobrega življenjepisa
- Ustvariti mora dober vtis: Predvsem pazite, da vaš CV nima slovničnih napak. Priporočamo, da vam ga pregledata vsaj dve osebi. Uporabite kvalitetnejši papir (100 g), če CV pošiljate po navadni pošti.
- Biti mora jasen in berljiv: CV mora biti dobro strukturiran in pregleden. Napisan naj bo tako, da bralec hitro najde ključne informacije. Ne podvajajte informacij in izpustite nepomembne podrobnosti.
- Izpostaviti mora vaše prednosti: V CV-ju ni prostora za skromnost. Poudarite vaše dosežke, nagrade in priznanja.
- Biti mora vizualno privlačen: Vaš CV naj bo oblikovno dodelan. Uporabite barvo ali dve. V kolikor dodate tudi sliko, naj bo le-ta primerna (odsvetujemo uporabo selfiejev in slik posnetih s spletno kamero).
Vrste življenjepisov:
- Kronološki življenjepis,
- Funkcijski življenjepis,
- Europass življenjepis,
- Esejski življenjepis (uporabo le-tega odsvetujemo).
Kronološki življenjepis
Je najpogosteje uporabljena oblika. Delovne izkušnje se navajajo kronološko od zadnje do prve za zadnjih 10 let, in sicer na sledeč način:
- ime podjetja/organizacije,
- obdobje dela,
- delovno mesto,
- opis delovnih nalog in odgovornosti,
- dosežki.
V kolikor imate veliko delovnih izkušenj, navedite samo najpomembnejše tri, torej tiste, ki se najbolj nanašajo na želeno delovno mesto, ostale zgolj naštejete.
Funkcijski življenjepis
Ta tip življenjepisa se uporablja:
- če želite izpostaviti svoja znanja, veščine in dosežke v karieri,
- če hočete spremeniti kariero in v CV-ju poudariti predvsem veščine in dosežke v preteklosti,
- če imate ''luknjo'' v karieri, katero težko pojasnite (npr. daljše potovanje, dolgotrajna bolezen, prestajanje zaporne kazni...),
- če ste pogosto menjavali zaposlitve.
Ta oblika je primerna predvsem za študente in tiste z manj delovnimi izkušnjami (''sveže'' diplomante), ni pa primerna za tiste z daljšo delovno dobo.
Povzetek (Summary Statement)
Priporočamo, da v uvodu vašega življenjepisa (takoj za osebnimi podatki) napišete povzetek. V povzetku na kratko (v treh stavkih) opišete sebe, svoje pretekle delovne izkušnje, znanja in dosežke. Nanašati se mora na pozicijo, katero zasledujete oz. je zapisana. Odsevati mora vaše pozitivne lastnosti in delodajalčeva pričakovanja.
Spodaj lahko najdete povezave do brezplačnih predlog za življenjepis:
https://jofibo.com/cv-templates
https://www.resumecoach.com/resume-templates/student/
Kaj je EUROPASS?
- evropsko dogovorjena oblika za sistematično in celovito osebno predstavitev,
- dostopen je v 28 evropskih jezikih in 36 evropskih državah,
- primeren je tako za predstavitev doma, kot v tujini,
- izpostavlja neformalno in priložnostno pridobljena znanja.
Vir: EUROPASS
Predloge Europass CV in navodila
Uporabo Europassa priporočamo le v primeru, da ga delodajalec zahteva.
Za podrobnješe nasvete glede pisanja življenjepisa in za pregled vašega življenjepisa se obrnite na kariernega svetovalca.
Na temo pisanja življenjepisa Karierni center UM organizira delavnice skozi celotno študijsko leto. Preverite med Aktualnimi dogodki.
Ujemi pozornost delodajalca z motivacijskim pismom in življenjepisom!
Oglej si video in ujemi pozornost delodajalca! V Kariernem centru Univerze v Mariboru te spremljamo pri pripravi življenjepisa in motivacijskega pisma.